Kıvanç Tatlıtuğ Offical Web Site

Menu
KIVANÇ HAKKINDA

KIVANÇ HAKKINDA

Kıvanç Tatlıtuğ 27/10/1983 Adana doğumlu-Aktör

 

Kıvanç Tatlıtuğ, 1983 yılında Adana’da doğdu, Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı bölümünde Sinema eğitimini tamamladı.

Mesleki yaşamına 2002 yılında modellikle başladı. 2005 yılında başladığı oyunculuk kariyerine ise “Gümüş” dizisinde canlandırdığı “Mehmet” karakteri ile giriş yaptı.

Rol aldığı “Gümüş” dizisi Ortadoğu’ya satılan ilk Türk dizisi oldu ve Kıvanç Tatlıtuğ; Kahire, Abu Dhabi, Muskat, Doha Tribeca gibi birçok film festivaline “Onur Konuğu” olarak katıldı ve “Onur Ödülleri” aldı. 2005 yılından beri Ortadoğu, Balkanlar, Türkî Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika’da en çok bilinen ve en popüler Türk Aktör oldu.

Oyunculuk kariyerine “Gümüş” dizisinin ardından sırasıyla; “Menekşe ile Halil” dizisinde “Halil”, “Amerikalılar Karadeniz’de” filminde “Muzaffer”, “Aşk-ı Memnu” dizisinde “Behlül”, “Ezel” dizisinde konuk oyuncu olarak “Sekiz”, “Kuzey Güney” dizisinde “Kuzey”, “Kelebeğin Rüyası” filminde “Muzaffer Tayyip Uslu“, “Kurt Seyit ve Şura” dizisinde “Kurt Seyit”, “Cesur ve Güzel” dizisinde “Cesur”, “Hadi Be Oğlum” filminde “Ali” “Çarpışma” dizisinde “Kadir Adalı, “Organize İşler 2“ filminde “Saruhan” karakterini canlandırarak devam etmiştir.
Son olarak Netflix’te yayınlanan “Yakamoz S-245” dizisinde Arman karakterini canlandırmıştır.

Şubat 2019’da vizyona giren “Organize İşler Sazan Sarmalı” filminde “Saruhan Zincir” karakteriyle izleyiciyle buluşan Kıvanç Tatlıtuğ, son olarak “Çarpışma” dizisinde “Kadir Adalı” karakterini canlandırmıştır.

Bu zamana kadar 36. Altın Kelebek Ödülleri (2009), 17. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri (2012), 39. Altın Kelebek Ödülleri (2012), 18. MGD Altın Objektif Ödülleri (2012) ve 46. Siyad Ödülleri (2014)’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

2017 yılında 44.Altın Kelebek Ödülleri’nde “Kendi Mucizesini Yaratanlar” ödülünü, 2018 yılında Marketing Türkiye ödüllerinde “Erkek Marka Yüzü” ödülünü, 2019 yılında ise 24.Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde Komedi dalında “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünü ve son olarak 24. MGD Altın Objektif Ödülleri’nde “Yılın Sinema Oyuncusu” ödülünü alan Kıvanç Tatlıtuğ ayrıca pek çok üniversite, eğitim ve kamu kurumları tarafından da “En iyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür.

Kıvanç Tatlıtuğ, UNICEF’in “İyi Niyet Elçisi”dir.